Czego uczę? Oczywiście Tai Chi. Uczę dwóch styli Tai Chi, starego i mało znanego stylu San Feng Tai Ki Kung, a także, bardzo rozpowszechnionego na całym świecie stylu rodziny Yang. W każdym z nich są rożne formy i ćwiczenia pomocnicze, ćwiczenia Chi Kung, techniki medytacyjne i ćwiczenia z partnerem. To są podstawy każdego stylu. W tym co robimy zawarte są trzy aspekty.

Szeroko rozumiane dbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne, medytacja i sztuka walki.

W stylu San Feng ćwiczymy Formę Ojca lub inaczej Formę Dziewięciu Małych Niebios, składają się na nią ćwiczenia Tao Yin. Niektóre z nich zostały opisane w Wewnętrznej Medycynie Żółtego Cesarza, która ma podobno nawet 5000 lat.

Ćwiczymy także Formę Matki oparta o ćwiczenia z Formy Ojca, ale rozwinięte do złożonych form które nazywane są 13 podstawowymi formami Tai Chi.

Z połączenia form Ojca i Matki powstają Formy Dzieci, praktykowane są także ćwiczenia z partnerem jak Tap Sao i Tui Shou.

W stylu Yang ćwiczymy przede wszystkim Długą Formę, lub 108 Form, jest ona oparta o tradycyjna formę ćwiczoną w rodzinie Yang i zawiera w swoich podstawach tradycyjne 13 podstawowych Form tai Chi. 

 Wykonywane są także ćwiczenia z partnerem Tui Shou i Ta Lu.

W tradycji stylu Yang praktykowana jest szermierka Tai Chi.

Ćwiczenia Qi Gong to przede wszystkim Osiem Części Brokatu, zestaw ćwiczeń oddechowo-wzmacniających, Jedwabne Formy jak i wiele ćwiczeń pojedynczych, miedzy innymi: Ogon Pływającego Smoka, Nawlekanie pereł, Krok Mnicha, Lustro, Kula i inne.

 

Nie nastawiam się na konkretny aspekt, ponieważ to jest niemożliwe. Tai chi jest tym wszystkim na raz i nie da się niczego oddzielić nie tracąc czegoś innego. Pracujemy dużo z naszym ciałem. Staramy się ustawiać je w sposób jak najbardziej naturalny. Tak, aby krew i Chi mogło w nas swobodnie płynąć. Pracujemy nad rozluźnieniem napięć. Poprzez prawidłowe ustawienie stawów( sztuka Gen Taj Pa Tong) możemy poprawić koncentrację, kondycję psychofizyczną, lepiej zrozumieć siebie i otaczającą nas przyrodę. To są podstawy, z którymi pracujemy na zajęciach. Tai Chi jednym może się podobać innym nie, ale każdy, kto spróbuje, odnajdzie tutaj coś dla siebie. Potrzebny jest tylko czas i chęci!